Villa Sahibi

Kayaköy Nerede?

Ege bölgesinin parlayan incilerinden biri olan Kayaköy, Muğla’ya bağlı Fethiye beldesinde bulunuyor. Fethiye’ye yaklaşık 14 km uzaklıkta olan belde, Muğla şehir merkezine ise yaklaşık 137 km uzaklıkta. Kökleri milattan önceye dayanan bu mucizevi kente nasıl ulaşılacağını da merak ediyor olabilirsiniz.

Fethiye’nin tarih kokan beldelerinden olan Kayaköy, yüzyıllardır varlığını sürdüren  antik bir kent. Kayadan yapılmış evleri ve senelerdir yapısını koruyan mimarisiyle tatil planlarının vazgeçilmezi olan kent, şehir hayatından uzaklaşıp kafa dinlemek isteyenler için oldukça ideal bir seçim. Taş duvarları, hala ayakta duran avluları ve insanı büyüleyen manzarasıyla hem harika panoramik çekimler yapabilir, hem de bu tarihi kentin mirasına tanık olabilirsiniz! Eğer Kayaköy’e daha önce uğramadıysanız, bu kusursuz kentin güzelliğine ortak olmak için yazımızın devamına göz atabilirsiniz.

Kayaköy'e Nasıl Gidilir?

Özel aracınız ile İstanbul’dan 9 saatte, Ankara’dan 7 buçuk saatte, İzmir’den ise 4 buçuk saatte gidebilirsiniz. Dalaman Havaalanı’na yaklaşık 40 km uzaklıkta olan Kayaköy’e, Fethiye bölgesine geldikten sonra Afyon-Burdur yolunu izleyerek ulaşabilirsiniz. Özel aracınız dışında Fethiye-Kayaköy arası çalışan minibüs hattını da tercih edebilirsiniz.

Af Kule Manastırı

Kayaköy’e 3 km uzaklıkta bulunan bu tarihi manastır, Kayaköy’e gidildiğinde mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Kimi inanışlara göre Hz. İsa yüzyıllar öncesinde bu mağaraya saklanmıştı. Oldukça dik yamaçlı ve patika bir yol aracılığıyla ulaşılan manastırda, şehrin kirli havasından kurtulup bol bol oksijen solumak mümkün. Deniz manzarasının hemen yanında konumlanmış bu harika yerin asıl ismi Hagios Elefterios Manastırı olarak geçiyor. Fakat halk arasında “Af Kule” olarak anılıyor. Karaköy’e 3 km uzaklıkta bulunan Af Kule manastırı, fotoğraf tutkunları için oldukça iyi bir seçenek oluşturuyor.

Hayalet Şehrin Sokakları

Dar sokakları ve kendine özgün mimarisiyle göreni büyüleyen Kayaköy Hayalet Şehir, hem yabancı hem de yerli turistlerin ilgisini çeken yegane mekanlardan biri. 20 yy’ın başlarından kalan, yüzlerce terkedilmiş ev ve kilise gibi yapıları bulunduran bu bölge, şimdilerde müze olarak kullanılıyor. Şehir, Ölüdeniz’e yakın mesafede bulunan bir tepenin üzerinde yer alıyor. Aynı zamanda tarihi Likya yolunun duraklarından biri olma özelliğine sahip.

Soğuksu Koyu

Kayaköy çevresinde bulunan Soğuksu Koyu’nda hem denize girebilir, hem de her yıl düzenlenen tekne turlarına katılabilirsiniz.